powrót
BILET NA KSIĘŻYC
2013
Reżyseria, Scenariusz, Producent
Występują: Filip Pławiak, Mateusz Kościukiewicz, Krzysztof Stroiński, Bożena Adamek, Anna Przybylska, Kaja Walden
Opowieść o młodości, przyjaźni i miłości w czasach, gdy człowiek stawiał pierwsze kroki na Księżycu, na ulicach stały saturatory, tranzystory pulsowały rock'n'rollem, a szczytem marzeń każdego krajowego fana motoryzacji był Fiat 125p.

Bohaterem najnowszego filmu twórcy "U Pana Boga za piecem" jest młody chłopak, Adam, powołany do Ludowego Wojska Polskiego i przydzielony do służby w Marynarce Wojennej w formacji łodzi podwodnych. Jak na chłopaka z Rzeszowszczyzny przystało.

 

 

Wraz z bratem, Antonim, wyruszają do Świnoujścia.  Podczas kilkudniowej podróży przez Polskę odwiedzają znajomych Antoniego: byłą dziewczynę, kumpli z wojska, zawierają nowe znajomości. Według zamysłu starszego brata, podróż ma "przygotować" młodzieńca do trudnego życia w jednostce, m.in. doprowadzić do inicjacji seksualnej Adama, aby ten nie stał się pośmiewiskiem w wojsku. Perypetie chłopców toczą się na tle znamiennych, relacjonowanych i omawianych w PRL-owskiej konwencji w radiu i telewizji, bieżących wydarzeń historycznych końca lat 60-tych. To klasyczny typ filmu drogi. W "Wyprawie na księżyc" jest to "droga" oryginalna, osadzona w tragikomicznych realiach PRL-u. 

 

 

 

Scroll
Copyright © by Jacek Bromski  2023