powrót
Jacek Bromski dla Polska the Times
„Można mówić o tym, że polskie kino ma się coraz lepiej. Jest to wynik tego, że przez 10 lat budowaliśmy infrastrukturę, tak zwany przemysł filmowy" - mówi Jacek Bromski w wywiadzie dla Polska the Times.

„Kiedy mówimy o Hollywood, to mówimy, że jest to amerykański przemysł filmowy. A film się na tym przemyśle opiera, bo to jest nie do końca sztuka, ale również przemysł. Bez zapewnionego finansowania, infrastruktury, bez rozwoju studiów dźwiękowych, montażowni, bez wykształcenia fachowców filmów nie da się kręcić” - dodaje.


Anita Czupryn w obszernej rozmowie pyta prezesa Jacka Bromskiego o kondycję polskiego kina, jego pozycję w świecie, o młode pokolenie twórców a także o kontrowersje wokół nagrodzonej Oscarem „Idy”. - „Mówiłem już o tym i jeszcze raz powtórzę, że antypolski to jest film <Kac Wawa>, bo pokazuje, że Polacy to jest naród idiotów. <Pokłosie> jest bardziej publicystyczne niż artystyczne i rzeczywiście, jeśli chodzi o publicystykę, to wiadomo, że mogą być różne opinie. <Ida> natomiast to zupełnie co innego, to film kameralny, mówiący o ludziach, którzy coś przeszli i coś z tych przejść wynieśli. On nie uogólnia jak <Pokłosie>, mówi Bromski.


Cały wywiad można przeczytać tutaj:www.polskatimes.pl/artykul/3768769,celem-filmowca-musi-byc-widownia-a-nie-oscary,id,t.html

Scroll
Copyright © by Jacek Bromski  2023